Događanja i Aktivnosti

Promatranje noćnog neba u Korenici - Velika konjukcija!

21.12. 2020. podignite pogled prema nebu nakon zalaska sunca u smjeru jugozapada i posvjedočite vrlo rijetkom astronomskom fenomenu koji se nije vidio od 1623. godine! Divovski planeti Sunčevog sustava Saturn i Jupiter bit će udaljeni samo oko jedne desetine stupnja, što im je najbliži položaj od 1623. godine tijekom događaja koji se zove "Velika konjunkcija" (konjukcija znači najmanji razmak dvaju nebeskih tijela).

Ta će dva divovska planeta biti super blizu, pojavljujući se zajedno kao jedna zvijezda ili "dvostruki planet", a proizvest će značajnu količinu svjetlosti. Ovu posebnu "Zvijezdu" možemo promatrati na bilo kojem položaju na Zemlji, naravno ovisno o vedrom nebu. Najbolja prilika za pogled na najsjajnije svjetlo na nebu bit će 21.12.2020. stoga, tijekom priprema za blagdane napravite odmak od tmurnih događaja na površini naše planete i dodajte malo čarolije u svoj život. Jupiter će biti svijetliji planet, a Saturn malo manje svijetao 0,1° desno od Jupitera. Ova dva diva Sunčevog sustava nestat će s noćnog neba do Božića. Velika konjukcija zaslužuje dodatnu pozornost - pa ju nemojte zaboraviti dodati na svoj popis zanimljivosti koje želite doživjeti.

 Astronomsko društvo Korenica otvoreno je za druženje kroz cijelu godinu za sve koji žele saznati nešto više o astronomiji ili pogledati noćno nebo bez smoga kroz teleskop. Također organiziraju javna promatranja važnijih astronomskih događaja za građanstvo, a na istom imanju u izgradnji je i Zvjezdarnica Korenica s rotirajućom kupolom koja će biti među najvećim kupolama u regiji!

Do tada, a i tada, bit ćete pod stručnim vodstvom gospodina Nikole Mazarekića, "tate" astronomske priče u Korenici - javite se Nikoli!
Astronomsko društvo Korenica
Josipa Jovića 87, Korenica
tel: +385(0)53 776-537
e-mail: nikola@adk.hr
www: http://www.adk.hr/index.php 

Novi dizajnerski hotel Lyra Plitvice s 4 * u Ličkom Petrovom Selo ne samo što vodi okolišno i društveno odgovorno poslovanje, već je instalirao i teleskope u svom vrtu i u sve krovne sobe. Naglašavaju činjenicu da ova lokacija ima najmanji postotak svjetlosnog onečišćenja u kontinentalnoj Europi, a otkrivaju i podrijetlo imena svog hotela. Naime, zviježđe Lyra, jedno od 48 izvornih zviježđa koje je naveo Ptolomej, jasno je vidljivo na sjevernoj hemisferi iznad hotela. Iako je manja konstelacija, Lyru krasi jedna od najsjajnijih zvijezda na nebu - Vega! Zviježđe se najbolje vidi u periodu od 6. do 10. mjeseca u rasponu zemljopisnih širina: + 90̊ i - 40̊ .

Hotel je trenutno zatvoren.

Dogovorite noćno promatranje s timom iz Lyre:
Hotel Lyra Plitvice Ličko Petrovo Selo
Licko Petrovo Selo 52 
Phone: +385(0)53 330-050
Webhttps://www.hotelplitvice.com/en/night-sky-watching 

Lokacija

"Što je više škola, to je manje robova; što je više znanja, to je više imanja!" S. Radić (1871. - 1928.) znameniti hrvatski političar.

Upoznaj naše lokalno

Nadahni, osnaži, motiviraj...

Copyright © 2014-2026 GWT2P. Sva prava pridržana.
Nova svijest - Nova vizija